Vzpomínka na Lake District

Opening ceremony dne 8. dubna byl v Lake District dlouho očekávanou událostí. Neboť účast na ní předem potvrdila řada známých literátů i odborných mluvčích, nebyla tak překvapením veliká účast místních i přespolních. Národní park se podařilo slavnostně otevřít jak symbolickými nůžkami ředitelem správní rady Thomasem O’Cawleym a patronem parku spisovatelem Arthurem Ransomem, tak za doprovodu četných autorských čtení a odborných přednášek. Obecenstvo aplaudovalo po výstupu doktorky Elisabeth Amoryové, jež představila nový pojem , stejně zaníceně odměnili „zeleného právníka“ Briana Chapmana a ekoložku Emu Liškovou, která se v Československu zasazuje o ustanovení Krkonošského národního parku.

V komorním prostředí čítárny vystoupil se svými romantickými básněmi ženami obdivovaný jezerní básník William Wordsworth. Ten byl na večeru doprovázen svou sestrou Dorothy, která má rovněž talent k literární tvorbě. Autorskou četbu však v tento večer přenechala jiným. Možnost vystoupit před nemalé publikum dostala známa průkopnice sociologické vědy Harriet Martineau, jež promluvila na téma studia lidského tvora jakožto člověka společenského, určeného oblastí, v níž tráví život. Mezi hvězdy ceremonie pak lze bezesporu zařadit Beatrix Potterovou, majitelku rozlehlých území Lake District a především spisovatelku a ilustrátorku populárních dětských knih. Její obdivovatelé a obdivovatelky tak mohli využít možnosti poslechnout si její čtení a dokonce shlédnout animovaný krátký snímek o Králíčku Petrovi.

V hlavním sále bylo vystaveno několik pláten malířů Richarda Ansdella, Johna Ruskina, Samuela Johna Lamorny; Birche, Williama Heatona Coopera a Williama Turnera, kteří jsou pro Lake District významní tím, že odtud pocházeli anebo že zde přímo tvořili. Návštěvníkům nechyběla ani tombola naplněná typickými předměty či surovinami a  ožnost zábavy ve fotokoutku. Tam se za asistence profesionálního fotografa podařilo nejedné početné rodině získat společnou fotografii do haly čiobývacího pokoje.

Závěrem radostné zprávy by neměl být opomenut ani profesionální konferenciér, jenž si s tlakem velké události poradil s potřebnou grácií, a samotní organizátoři, kteří prostory připravili, zařídili zapůjčení děl a pozvání hostů a nakonec se postarali o hladký průběh večera. Na tuto událost bude Lake District ještě dlouze vzpomínat.