Koho bereme?

Oikos je vůdcovský týmový kurz. Z přihlášek nevybíráme primárně dle času přihlášení týmů, ale snažíme se týmy vybrat tak, aby jim Oikos byl opravdu co nejvíce platným kurzem. Podle čeho se řídíme a jaké jsou podmínky pro získání VZ a absolvování kurzu najdeš níže.

Tipy k přihlášce

• Mějte reálný tým. Bereme 2-4 členné rady, které dohromady běžně vedou či povedou oddíl (ideálně jednu věkovou kategorii)
  • Přihlašuje se každý účastník z týmu sám. Doporučujeme ani jednotlivé odpovědi spolu nekonzultovat
  • Součástí přihlášky je i kreativní část. Termín odevzdání kreativního úkolu je 31. ledna.
  • Během února přihlášky projdeme a vyhodnotíme a dáme vědět. Přijaté budeme informovat o závazné přihlášce a platbě.
  • Účastníky nevybíráme dle rychlosti přihlášení, ale každý tým zvlášť posuzujeme. Proto přihláškám přisuzuj náležitou váhu. Ve výsledku může rozhodnout opravdu málo.
  • Bereme cca 30 účastníků, většinou minimálně stejně velký počet musíme odmítnout.

Podmínky pro získání VZ

Uchazeči o složení VZ musí splňovat tyto podmínky:

• věk nejméně 18 let v den zahájení zkoušek
  • souhlas vedoucího střediska a vyjádření vedoucího výchovné jednotky, ve které je uchazeč členem (dokládá se na přihlášce k vůdcovské zkoušce),
  • vyjádření lékaře o zdravotní způsobilosti pro práci s dětmi (dokládá se na přihlášce k vůdcovské zkoušce nebo v rámci oprávnění pro vedoucí na letní tábor),
  • čestné prohlášení o bezúhonnosti, které je součástí přihlášky k VZ,
  • absolvence čekatelské zkoušky (dokládá se záznamem kvalifikace ve skautISu),
  • praxe 1 rok ve vedení oddílu nebo střediska po složení čekatelské zkoušky (dokládá se na přihlášce k vůdcovské zkoušce) – kratší prodlevu mezi ČZ a VZ může ve výjimečných případech povolit vedoucí střediska.
  • Pro absolvenci Oikosu je i nutný Google účet, ideálně na skautské doméně.

Podmínkou přiznání vůdcovské kvalifikace je:

• členství v Junáku, odevzdání vyplněné přihlášky
  • k vůdcovské zkoušce nejpozději na letním běhu kurzu (POZOR!
    v přihlášce je nutné mít potvrzení lékaře, vůdce oddílu a vůdce střediska – nenechávejte vyplnění přihlášky na poslední chvíli),
  • splnění všech částí zkoušky
  • účast na všech částech kurzu
  • složení činovnického slibu – bude umožněno na podzimním zkouškovém víkendu, lze jej však složit i ve svém středisku.
  • dosažení kvalifikace zdravotníka zotavovacích akcí (ZZA), nebo odpovídající civilní zdravotnická kvalifikace (dokládá se záznamem kvalifikace ve skautISu).

• Můžu jet, když teď ještě nemám čekatelky?
    • Teoreticky ano. Budeme ale dávat přednost týmům, které čekatelky mají. V případě, že čekatelky mít nebudeš, můžeš si je splnit do začátku letního běhu.
  • Potřebujeme nutně vůdcovky. Vezmete nás přednostně?
    • To je nemilá situace. Nicméně zcela běžná. Většinou všichni, kdo se hlásí, je nutně potřebují letos, což má za následek dvě věci: stejně nemůžeme pomoci všem a na kurzu máme speciální program o personálním plánování, aby se do budoucna toto v oddílech nedělo. Zkuste do přihlášky tedy napsat, jaká je situace a uvidíme. Ale platí, že se nevyplácí vsázet jen na jednu kartu (jeden kurz).
  • Mám už vůdcovky. Můžu jet stejně?
    • Můžeš. Jsme i týmový kurz a víme, že i tak vám může Oikos mnoho dát. Spolupráci si nastavíme individuálně, ale čekáme samozřejmě týmovou hru a proaktivnost.
  • Vedu primárně R&R. Je pro mne Oikos?
    • Spíš ne. Doporučujeme jet na kurz zaměřený přímo na vedení roverských kmenů Rovel.